Lovecká akce Východočeské komendy ŘSH

Konala se dne 28.12. 2016 v uznané bažantnici Mysliveckého spolku „Lověna“ Nechanice.
Tato lovecká akce byla dlouhodobě připravena v souladu se zásadami práce v komendách.
Členskou základnu komendy tvoří 12 řádných členů, 3 postulanti a 1 novic, ale ne všichni se honu mohli účastnit. Bylo nutné doplnit preliminář lovců, který byl stanoven na 30 ve vztahu k počtu lovené zvěře. Proto bylo nutné doplnit počet lovců dalšími členy Řádu svatého Huberta, významnými hosty a myslivci z Polska. Mezi pozvanými byl i Velmistr Řádu svatého Huberta Jan František Votava z Horní Krupé, EOSH a Velmistr Řádu rytířů zlatého jelena Piotr Roman Kriemieň – EOAC.
Přítomné vedle vedoucího honu, kterým byl hospodář MS „Lověna“ Nechanice Josef Tušl, DiS , přivítal i komtur Východočeské komendy ŘsH Jaroslav Václav Lhoták z Chudeřic, EOSH.
V den lovu nám svatý Hubert dopřál velice příznivé počasí – bezvětří a slabý mrazík.
Zvěř byla dobře opeřená, létavá – takže pro lovecké vyžití velmi atraktivní. Mezi myslivci byl i trubač, který nás provázel hrou a povely na borlici s klapkovou montáží. Též byla přítomna skupina psovodů s lovecky upotřebitelnými psy.
Tato bažantnice byla uznána v roce 1998 a její součástí je i útulná a stylová klubovna, kterou svépomocí postavili členové MS.
Pro lovce byly připraveny 4 leče, ve kterých tohoto dne bylo možné lovit bažantí zvěř, zvěř černou dle zákona a jako bonus 2 kusy bažanta královského.
Po první leči bylo uloveno a na výlož položeno 135 kusů bažantí zvěře, hned následovala leč druhá, kde bylo uloveno 65 kusů. Plocha bažantnice je tvořena dubovým lesem, loukami a polem o výměře cca 30 ha.
Po těchto lečích následovala přestávka.V klubovně bylo podáváno občerstvení a myslivci se mohli ohřát u krbu, diskutovat a trochu se pobavit.
Potom následovaly další dvě leče, kde byl uloven zbytek do celkového počtu 375 kusů bažantí zvěře. V těchto dvou lečích byla možnost ulovit dva kusy kohouta bažanta královského, což se nikomu z přítomných lovců nepodařilo.
Králem honu byl slavnostně vyhlášen a dekorován s nejvyšším počtem ulovené zvěře Velmistr Řádu rytířů zlatého jelena.
Výřad byl proveden v duchu mysliveckých tradic včetně hořících ohňů.
Z výřadu obdrželi lovci po jednom kusu bažantího kohouta, psovodi párek bažantí zvěře.
Účastníci honu hodnotili tuto loveckou akci jako velice zdařilou a organizačně dobře připravenou. Svatému Hubertu patří velký dík a poděkování!

Zapsal Pavel Hubert Veverka ze Svobodných Dvorů, EOSH – pověřený mediální službou v Řádu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized a jeho autorem je kuba. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.