Ogólnopolska Akcja Edukacyjna  Ożywić Pola- Rok Gęsi Gęgawy 2016/2017 Stronie śląskie

Ogólnopolska Akcja Edukacyjna  Ożywić Pola- Rok Gęsi Gęgawy 2016/2017 Stronie śląskie

                                Dobiega do końca rok 2017 jak  również Ogólnopolska Akcja „Ożywić Pola  Rok Gęsi Gęgawy 2016/2017“.  07 grudnia nastąpił finał i jej podsumowanie. Tego dnia w CETiK w Stroniu Śląskim miały możliwość przedstawić swoje zrealizowane plany placówki oświatowe  gminy biorące udział w tej nadzwyczajnej  leśno-przyrodniczo-myśliwskiej edukacji . Wszelkie działania oparte zostały na współpracy zgłoszonych do konkursu /bo taką formułę ma akcja/ placówek z przede wszystkim leśnikami i edukatorami Nadleśnictw : Lądek Zdrój, Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie, Urzędem Gminy Stronie Śląskie wspierającym czynnie szkoły i przedszkola organizując np. spotkanie-konferencję z burmistrzem p. Zbigniewem Łopusiewiczem i p. Lechem Kaweckim na temat ochrony środowiska w różnych aspektach i równoważonego z nim rozwoju gminy.


Uroczystość dla przeszło 120 uczestników rozpoczęła się sygnałem myśliwskim „Powitanie“ budzącego się z ciemności dni /również Sali /, odgłosami przelotu i krzyku gęsi, żurawi i innego wodnego ptactwa . Uczennica III kl. Gimnazjum pięknym cytatem wprowadziła wszystkich w ich świat.
“ Wielka Poruszycielka.
Początek Wszechświata
Najbardziej szara z szarych,
Jej Wysokość Gęś.

Żaden inny ptak, ani jakiekolwiek inne stworzenie , nie było ważne i czczone, wśród tak wielu ludów i kultur na całej Ziemi. Starożytni Egipcjanie i Hindusi, Słowianie i Germanie, Ludy Syberii, Innuici i Indianie – dosłownie wszędzie, gdzie pojawiły się gęsi, ludzie widzieli w nich ucieleśnienie bogów lub ich posłańców . Ich krzyk poruszył Wszechświat do życia. Wielka Pra-Gęś zniosła Złote Jajo , wspaniałe jak Słońce, a  z niego wyszedł Stwórca… I tak oto wszyscy, razem z całym Ziemskim Stworzeniem / Bioróżnorodnością/, jesteśmy od Gęsi.“
W kolejności zaprezentowali się w formie multi -medialnej  oraz występów artystycznych:
1/ Przedszkole „Bajlandia “ z Bolesławowa
2/Przedszkole Miejskie im. J.P II ze Stronia Śl.
3/Zespół Szkół Samorządowych  – uczniowie tej placówki wystawili humorystyczne przedstawienie „Ptasie radio“ ,specjalnie przygotowane dla maluchów. Dla nich taż uszyli i przekazali Maskotki-Przytulanki, oczywiście GĘSI.  W trakcie prezentacji odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w różnych miejscach prowadzony przez Straż Miejską – p. Jacka Zegarowicza i p. Bernarda Berneckiego  polegający na odpowiadaniu na pytania i pomalowaniu wybranej malowanki przez 15 dzieci. Wszystkie zostały nagrodzone  świątecznymi nagrodami gadżetami – srebrnymi jeleniami /podarunek od K.Ł „Śnieżnik“/ i książkami do malowania . Prowadzący przekazali także  całe pakiety edukacyjnych malowanek obu przedszkolom. Rozdane zostały również nagrody z konkursów prowadzonych przez cały rok tj. „Zabawa z naklejkami – zwierzęta i ich środowiska“ , „Woda“ i „Drzewa“ z cyklu – Źródła Życia“ oraz „Gęś“.  Wyróżnione dzieci otrzymały puzzle ,książeczki i gry o tematyce dziko żyjących ptaków, zwierząt leśnych i przepięknych krajobrazów.
Były brawa i fanfary; najmilszymi chwilami było – wręczenie przez p. Dariusza Chromca – vice burmistrza , nagrody głównej w konkursie zainicjowanym przez K.Ł „Śnieżnik“ pod patronatem burmistrza  gminy „Najpiękniejsze drzewo Gminy Stronie Ślaskie“ uczniowi  Dawidowi Dudkowi, który otrzymał również od koła album o myślistwie, tradycjach i zwierzynie i puzzle  oraz  upominku najmłodszemu uczestnikowi akcji „Ożywić Pola“  3 letniemu Bartkowi Paszcz. Uhonorowani
zostali albumami dyrektorzy placówek oraz koordynatorka z Zespołu Szkół Samorządowych                p. Dorota Jaworek za szczególny wkład pracy.
Gośćmi specjalnymi tej uroczystości okraszonej chwilami ciszy lub piękną „muzyką przyrody i sygnałami myśliwskimi byli koledzy  myśliwi :

 

Rycerz Zakonu św. Huberta z Kuks w Czechach p. Roman Rybak, który przedstawił ideę  zakonu, jego historię i dzień dzisiejszy, prezentując przy tym charakterystyczny ubiór
oraz p. Marian Rymarski – prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Myśliwych Pogranicza

z którym współpraca zaowocowała np. sadzeniem i uzupełnianiem lasu przez młodzież pod Międzylesiem,  gdzie został zniszczony drzewostan przez trąbę powietrzną.

Następnymi gośćmi nadzwyczajnymi w charakterze obserwatorów byli p. Stanisław Skrobotun – członek  Naczelnej Rady Łowieckiej  Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie i p. Paweł Biliński przedstawiciel „Łowca Polskiego“, który obiecał, że wróci w nasze strony na wiosnę by przedstawić swoje myśliwskie pasje i umiejętności  „wabiarza“ zwierzyny.  Młodzież podziękowała „słodką gęsiną“ – specjalnie na tę okazję upieczonymi przez cukierników  ciasteczkami w formie gęsi – za współpracę i przybycie na ich uroczystość p. Tadeuszowi Barzyckiemu – prezesowi  K. Ł „Śnieznik“, który podsumował akcję, przedstawicielom Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego  p. Irenie Foremnik i p. Łukaszowi Głowackiemu, wszystkim leśnikom obecnym i nieobecnym, myśliwym ,gościom.
Dzieci i młodzież mogli zabawić się  na „stoisku wiedzy leśno-przyrodniczej“  przygotowanym przez Nadleśnictwo Lądek Zdrój za co dziękuje Nadleśniczemu p .Grzegorzowi Pietruńko.
W imieniu wszystkich dziękuję   koledze myśliwemu i radnemu p. Dariuszowi Gulijowi i jego żonie Violetcie za gwóźdź spotkania – olbrzymi , barwny, pyszny tort z wizerunkiem gęsi gęgawy, którym obdarowano wszystkich chętnych.  Całość spotkania  zamknięto sygnałem myśliwskim i … dla dorosłych poczęstunkiem i wystawą zdjęć „UROKI ŁOWISKA“ zaś dla młodzieży napojami , ciasteczkami, wystawami zdjęć z projektu „DRZEWA“ , „ŚNIEŻNE OLBRZYMY“, zdjęć
podarowanych przez fotografika przyrody p. Rafała ŁAPIŃSKIEGO „GĘSI“, prac konkursowych przedszkolaków oraz wystawę zasuszonej roślinności mokradeł i bagien.
Dziękuję również  wszystkim za wszelkie prace i pomoc, które nie zostały ujęte w słowa , za życzliwość i zrozumienie.

DARZ   BÓR

Koordynator  Akcji  w Stroniu  Śląskim

Diana  K.Ł “ Śnieżnik “
Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Myśliwych Pogranicza
Jolanta  Bogiel

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized a jeho autorem je kuba. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.